Zot ki më shirë se s’kemi takat/ Në pak orë numërohen plot 11 tërmete në Shqipëri

Lajme nga Bota


Zot ki më shirë se s’kemi takat/ Në pak orë numërohen plot 11 tërmete në Shqipëri. 11 tërmete janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë, ku më i fo rti ishte ai me magnitudë 4.5 i shkallës rihter në Elbasan.

Më pas po në Cërrik dhe Belsh janë ndjerë sërish lëkundje që variojnë me magnitudë nga 2.5 dhe 3.2. Tërmeti i fundit është regjistruar në orën 05:18 të mëngjesit të sotëm me epiqendër 6 km nga Belshi dhe me një thellësi 9 km.

Lëkundje të tjera janë regjistruar edhe në Durrës. 1 vit më parë, më 26 nëntor 2019, Shqipëria u go dit nga një tërmet me magnitudë 6.4. Tërmeti i 26 nëntorit preku kryësisht Durrësin dhe Thumanën, ku humbën jetën 51 persona.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *