“Vajza e fatkeqësisë” fiton shumën marramendëse nga shitja e fotografisë së saj që u bë meme në rrjet

Lajme nga Bota


Vajza e Fatkeqësisë”, Zoe Roth, ka fituar një shumë marramendëse duke shitur pas 16 vitesh fotografinë e saj që u bë meme në rrjet.


Roth, e cila tani është 21 vjeç (atëherë 4), po shëtiste në lagjen e saj në Karolinën e Veriut, kur babai e fotografoi me një buzëqeshje dinake në fytyrë, ndërkohë që zjarrfikësit shuanin zjarrin e rënë në një shtëpi pas saj, shkruan “New York Times”.

Fotografia origjinale e saj u kthye në një meme të njohur dhe u ripostua miliona herë gjatë dekadës së fundit, por familja e saj kurrë nuk gjeti një mënyrë për të fituar diçka nga fama e vajzës së tyre në Internet.

Së fundmi u sugjerua që ajo ta shiste imazhin si një shenjë jo-zbavitëse (NFT) për 473,000 dollarë.

“Të jesh në gjendje ta shesësh atë thjesht na tregon se ne kemi një lloj kontrolli, një lloj agjencie në të gjithë procesin”,- u shpreh Roth.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *