Merrni masat sot dhe mos dilni nga shtëpia, ja çfarë do të ndodhë

Lajme nga Bota


Vala e të nxehtit afrikan prej tre ditës ka “mbërthyer” Shqipërinë, duke sjellë rritje të ndjeshme të temperaturave.

Në disa qytete temperaturat pritet të shkojnë nga 40-41 °C, të cilat do të zgjasin deri në fundjavë. Në Tiranë temperaturat do të arrijnë deri në 41 gradë celcius.

Nesër pritet që termometri të shënojë 42°C, sipas SHMU.

Mjekët këshillojnë që të shmangim lëvizjet në pikun e vapës, ekspozimin në diell, si dhe të qëndrojmë të hidratuar pothuajse gjatë gjithë kohës. Është e këshillueshme pirja e sa më shumë lëngjeve dhe ujit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *