LAJMI I FUNDIT: Merret Vendimi i ri në GJERMANI/ Ja çfarë duhet të dini… 31 Janar !

Lajme nga Bota


Ligjvënësit gjermanë ranë dakord të zgjasin bllokimin aktual të koronavirusit deri më 31 janar, ka raportuar media lokale. Konfirmimi zyrtar pritet të martën, shkruan DW


Qeveria gjermane dhe 16 shtetet federale kanë rënë dakord të zgjasin bllokimin deri në 31 janar për të frenuar përhapjen e pandemisë së koronavirusit, njoftoi të hënën gazeta gjermane Bild pa cituar një burim.

“Të gjithë përveç dy shteteve mbështesin fundin e janarit,” njoftoi agjencia e lajmeve Reuters, duke cituar ekipin e negociatave.

Kufizimet e ngushta, të vendosura që nga 16 dhjetori 2020, do të përfundojnë më 10 janar.

Por ato kanë pasur pak efekt. Javën e kaluar, Gjermania raportoi një numër rekord të vdekjeve ditore, mbi 1.000 viktima.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *