LAJMI I FUNDIT/ Italia Vendos Masa të Reja, Ja çfarë..

Lajme nga Bota


Në Itali, në 24 orët e fundit, kanë vd ekur 307 persona, ndërsa rreth 23 persona janë infektuar me koronavirus, raporton agjencia Ansa, duke deklaruar se kufizimet janë duke u forcuar.

Bazuar në rekomandimin e komitetit shkencor dhe teknik të qeverisë, i cili monitoron, analizon dhe propozon masa epidemiologjike, masat kufizuese po shtrëngohen në të gjithë territorin kombëtar, transmeton portali arbresh.info

Sipas dekretit të Ministrisë së Punëve të Brendshme, kontrollet policore janë forcuar, veçanërisht në pjesët e qyteteve ku qytetarët kryesisht mblidhen në të ashtuquajturat “lëvizje”.

I vetmi nga 20 rajonet italiane ku situata epidemiologjike është nën kontroll, Sardenja, ka vendosur që të testojë të gjithë ata që hyjnë në ishull.

Në shumicën e rajoneve, mësimi në të gjitha shkollat ​​është online, kufizimet janë rivendosur për dyqanet ushqimore, ku një anëtar i familjes lejohet të hyjë, lëvizja brenda një komune është e kufizuar dhe kufijtë e bashkisë janë të ndaluara.

Në rajonin verior të Lombardisë, i cili ka udhëhequr në numrin e të infektuarve dhe të vdekurve që nga fillimi i pandemisë, është futur një situatë para karantinës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *