Kjo nuk Pritej…Ja çfarë Pritet të ndodhë në Zvicër

Lajme nga Bota


Përfaqësuesit e pesë spitaleve universitare i kanë dërguar një paralajmërim ministrit të Shëndetësisë, Alain Berset, rreth institucioneve të mbingarkuara mjekësore për shkak të fluksit të pacientëve me Covid-19, përcjell albinfo.ch.


Sot mjekët i kanë dërguar Berset një letër të përbashkët, duke shprehur “shqetësim të madh për situatën aktuale”.

Ata shkruan se shtretërit në njësitë e kujdesit intensiv po pakësohen. Përveç kësaj, më shumë se 4,000 operacione janë shtyrë në këto spitale universitare që nga tetori.

“Pyetjet etike do të lindin”, paralajmëroi Uwe E. Jocham, drejtor i Inselspital në kryeqytetin zviceran Bernë. Drejtorët e spitaleve kanë frikë se do të ketë një valë të tretë pas Krishtlindjeve dhe se sistemi spitalor do të ‘shembet’. Prandaj, ata po bëjnë thirrje për ndërhyrje më të rreptë nga Këshilli Federal qeverisës.

Në Spitalin Universitar të Cyrihut kanë mbetur vetëm tre shtretër falas në njësinë e kujdesit intensiv, thonë ata. Pikëpamjet e tyre u përsëritën nga tre mjekët kryesorë të kantonit të Cyrihut.

Leave a Reply

Your email address will not be published.