KËTA JANË KOSOVARËT QË HUMBEN JETËN NGA ASKlDENTI NË GJERMANI (FOTO)

Lajme nga Bota


Një aksident me fatalitet ka ndodhur dje në autostradën federale 31, midis lokaliteteve Uhldingen-Mühlhofen dhe Meersburg, në Gjermani, mes një makine Audi dhe një kamioni.

Si pasojë e këtij aksidenti, kanë humbur jetën katër persona, anëtarë të një familjeje, që gjendeshin në veturën “Audi”.

Indeksonline mëson edhe identitetin e të ndjerëve. Zaimi, Bleoni, Flor… Krasniqi.


Kjo familje ishte me prejardhje nga fshati Rahovicë e Ferizajt. Ata qe një kohë ishin me qëndrim në Schafhausen të Zvicrës. Të ndjerët ishin duke shkuar në Zvicër nga pushimet që i kishin kaluar në Kosovë.

Mësohet se aksidenti ka ndodhur në Gjermani, rreth 50 kilometra para hyrjes në territorin e Zvicrës.

Ka ndërruar jetë edhe personi i katërt që ishte i përfshirë në aksidentin në Landin e Baden Württemberg në Gjermani.

Ndryshe, për këtë rast është deklaruar edhe Meliza Haradinaj-Stublla, ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës.


Ajo ka thënë se MPJD dhe misionet e saj diplomatike e konsullore janë në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet e shteteve pritëse dhe në shërbim të qytetarëve tanë kudo.

“Në këto çaste të vështira për të gjithë ne ku për vetëm një javë u shuan tragjikisht 6 jetëra të bashkatdhetarëve tanë, shprehim pikëllimin e thellë për të gjitha tragjeditë e tmerrshme që rënduan fatin e diasporës sonë sidomos javën e fundit, duke u shprehur ngushëllimet e sinqerta në emër të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës të Republikës së Kosovës”.


“Duke qenë të vetëdijshëm që jeta në mërgim nuk është e lehtë, dua të shprehë mirënjohjen time të thellë për të gjithë bashkëkombësit tanë në diasporë që nuk e harruan asnjëherë gjakun, atdheun, dhe kombin, dhe kështu mbesin pjesë e pandashme e jona, pavarësisht se ku ndodhen fizikisht”. /Indeksonline/

Leave a Reply

Your email address will not be published.