Jepet sërish paralajmërimi: Në këto qytete shqiptare do të ketë stuhi të madhe, uji mund të marr para çdo gjë

Lajme nga Bota

Edhe pse gjatë paradites së sotme dita ishte pa reshje shiu, në urët në vijim të kësaj të enjteje pritet një mot tejet i paqëndrueshëm.


Kjo situatë pritet të zgjasë deri ditën e nesërme, ndërsa do të sjellë sasi të mëdha reshjesh veçanërisht në pjesën veriore të vendit dhe gradualisht edhe në pjesën qendrore.

Reshjet e shiut tashme janë bërë prezente në pjesën jugore të vendit, gradualisht reshjet e shiut do të shtrihen edhe në pjesën tjetër të territorit. Reshjet do të jenë me intensitet të ulët deri mesatar. Në orët e mbrëmjes e deri në orët e mëngjesit të ditës së Premte reshjet e shiut do të fitojnë intensitet deri të lartë, hera-herës në formën e shtrëngatave dhe rrebesheve, shoqëruar me shkarkesa elektrike. Më intensive reshjet pritet të jenë në qarqet Shkodër, Lezhë, Durrës, Tiranë, Fier, Vlorë, Gjirokastër.


Deri në orët e mesditës reshjet e shiut do të mbeten prezente të herëpasherëshme por do të humbasin intensitet.
Në Veri-Verilindje në majat e maleve reshjet do të jenë në formën e dëborës. Era parashikohet të jetë nga Veriperëndimi-Jugperëndimi me shpejtësi mesatare 2-6m/sek, e cila hera-herës e vrullshme deri në 15m/sek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *