Ja pse duhet ti konsumoni qershiet

Lajme nga Bota


Qershori njihet si muaji i qershive, prandaj ato nuk guxojnë të mungojnë në tryezën tuaj.


Ato janë shumë të dobishme për shëndetin, sepse përmisojnë gjumin, heqin dhjamin në bark, mbrojnë zemrën dhe kanë përfitime të tjera shëndetësore.

Ky frut përbëhet nga 82 përqind ujë, 16 përqind karbohidrate, 1 përqind proteina dhe praktikisht pa yndyrë (0.2 përqind).

Përfitimet e qershive bazohen në përmbajtjen e pasur të vitaminave A, B1, B2, C, E, mineraleve (kalcium, hekur, magnez, fosfor, kalium, natrium, jod), si dhe acide organike, sheqerna (fruktoza, glukoza) ), substancat pektike dhe sasi të mëdha të antocianinave – substanca nga grupi flavonoid.

Qershitë mbrojnë nga diabeti
Qershitë kanë një indeks glikemik prej 22, më të ulët se kajsitë (57), rrushi (46), pjeshkat (42), boronicat (40) ose kumbullat (39), gjë që i bën ato një zgjedhje e shkëlqyeshme për këdo që vuan nga diabeti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *