Gjermania drejt bllokimit më të ashpër për ta ndaluar përhapjen e coronavirusit

Lajme nga Bota


Kancelarja Angela Merkel mbështet kërkesat për një bllokim të shkurtër dhe të ashpër në Gjermani për të frenuar përhapjen e koronavirusit pasi normat e infeksionit janë shumë të larta, tha një zëdhënëse e qeverisë gjermane të mërkurën.


Reuters shkruan se Gjermania po përpiqet të trajtojë një valë të tretë të pandemisë dhe disa udhëheqës rajonalë kanë bërë thirrje për një bllokim të shkurtër dhe të mprehtë ndërsa vendi përpiqet të vaksinojë më shumë njerëz.

“Çdo thirrje për një bllokim të shkurtër dhe të njëtrajtshëm është e drejtë,” u tha gazetarëve zëvendës zëdhënësja e qeverisë Ulrike Demmer, duke shtuar se Gjermania ishte duke parë një numër në rritje të pacientëve të kujdesit intensiv.

“Ne kemi nevojë për një incidencë të qëndrueshme nën 100,” tha ajo, duke iu referuar numrit të rasteve mbi shtatë ditë për 100,000 banorë. Aktualisht është 110.1, sipas Institutit Robert Koch.

Ajo gjithashtu tha se qeveria po shikonte nëse duheshin masa në të gjithë vendin, sesa në rajon.

“Diapazoni i rregulloreve nuk ndihmon pranimin”, tha Demmer. Ndërsa disa shtete kanë vendosur mbikëqyrjen e orëve të natës gjatë Pashkëve, të tjerët po eksperimentojnë me disa lehtësime të kufizimeve.

Shumica e 16 kryeministrave të shteteve federale të Gjermanisë ishte kundër sjelljes përpara të bisedimeve të planifikuara për 12 prill se çfarë veprimi do të ndërmerrte.

Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Gjermani u rrit me 9,677 të Mërkurën në më shumë se 2.9 milionë, tha Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive.

Ajo ka paralajmëruar që numrat mund të mos tregojnë ende pasqyrën e plotë pasi jo të gjitha rastet janë regjistruar gjatë Pashkëve. Rreth 77,401 njerëz kanë vdekur

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *