GJERMANI/ Angela Merkel: “Më dhemb Zemra!” Çfarë ka ndodhur…

Lajme nga Bota


Fjalimi I saj një ditë më parë në parlament, ishte I mbushur me thirrje, paralajmërime, lutje e kërkesa duke thene edhe se i dhemb Zemra per situaten e krijuar… Ja detajet më poshtë


Kancelarja si kurrë më pare, bëri thirrje për masa më të forta në betejën me koronavirusin, e madje kaloi dhe në sarkazëm.

Thirrjet po shtohen për ashpërsim të masave anti-covid në Gjermani, me ministrin e shëndetësisë Jens Spahn por edhe akademinë vendase të shkencave Leopoldina, që insistojnë për ashpërsim të masave me qëllim uljen e infeksioneve.


Saksonia u bë landi i parë që vendosi një izolim të ashpër javën e kaluar. Debati aktual për buxhetin e vitit të ardhshëm do të duhej të ishte një bilanc i kënaqshëm i punës 15-vjeçare të saj, por pandemia ia ndryshoi planet kancelares.

“Nëse para krishtlindjeve do të vijojmë të kemi kaq shumë kontakte dhe më pas do të kalojmë festën e fundit me gjyshet e gjyshërit, atëherë me siguri që do të pendohemi. Festa e fundit, sepse nipërit dhe mbesat, veç dhuratave, mund të sjellin edhe sëmundjen”.

Merkel përmendi numrin e viktimave të raportuara zyrtarisht në Gjermani atë mëngjes:

590 brenda 24 orëve – një rekord i trishtë. Paraqitja e Merkelit në parlament u cilësia si mbresëlënëse, pasi pati empati, emocione dhe patos, teksa kancelarja u shfaq e ashper duke treguar se po betejon për të mbrojtur jete dhe të ardhmen e vendit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *