E Rënde! Aktori I Njohur Shqiptar Ndërron Jetë Nga K Orona

Lajme nga Bota


E Rënde! Aktori I Njohur Shqiptar Ndërron Jetë Nga K orona


Aktori i njohur nga Fieri, Fatmir Xhelilaj, ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën 69-vjeçare pas in féktimit me ko rona. Në lídhje me ndàrjen nga jeta të aktorit ka reà guar edhe zv/ministri i mbrojtjes Petro Koçi, që ka shpréhur ngushéllimet për familjen e artistit.

“Me lòt burri ne sy ju njoftoj se nje nga simbolet e artit dhe kultures fierake, miku im dhe i te gjitheve, vellai i Mires, shoqes time te klases, vellai i Met Xhelilit shokut tim te 8 vjecares, aktori i madh i teatrit dhe estrades se Fierit tone, Fatmir Xhelili, hùmbi jeten sot per shk àk te ketij Co vidi te mà llkuar dhe nje patòlogjíe tjeter te meparshme!”, shkruan Koçi.

Aktori i mirënjohur ka qenë pjesë e trupës së estradës në teatrin “Bylis” të Fierit, për 46 vjet rrésht, ai ka intérprétuar përkrah emrave të médhenj si Fuat Boçi, Luftar Paja, Hajrie Rondo etj. Me gjithë dëshirën për të intérprétuar në dràmë, karríerën më të madhe ai e ka në komedi. Ishte regjisori Pellumb Kulla ai që i dha rolin e parë në komedinë me titull “Këpucët angleze”. Për kolegët, aktori Fatmir Xhelili është edhe një bashképunétor shumë i mirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *