E dhimbshme: Ndërron jetë aktori i njohur shqiptar

Lajme nga Bota

E dhimbshme: Ndërron jetë aktori i njohur shqiptar


Aktori dhe regjisori i njohur korçar Dhimitër Orgocka është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare, si pasojë e një hemorragjie cerebrale

Ka ndërruar jetë regjisori i njohur korçar, Dhimitër Orgocka.


Regjisori ka qenë i shtruar në spital pas një hemorragjie cerebrale.

Dhimitër Orgocka ka qenë i shtruar prej dy ditësh në spital.

Si regjisor Orgocka kishte vënë në skenë 104 premiera në teatrot të Korçës, Fierit, Elbasanit, Prishtinës, Shkupit dhe mbante titullin “Mjeshtër i madh”.

Si aktor ai ka 82 role të interpretuara në skenat e teatrove shqiptare, ku ka marrë edhe çmime.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *