Delta mes nesh, kontaktoni mjekun nëse keni shenja rrufe, Tomini: Vaks inohuni sa me shpejt me dy doza

Lajme nga Bota

Nëse ndjeni shenja të një rrufe mos neglizhoni, por vetë izolohuni dhe kontaktoni mjekun e familjes.

Ai do të diferencojë apo kaloni një virozë të stinës apo jeni prekur nga varianti “Delta” i Covid 19, që tashmë po qarkullon dhe në Shqipëri.


“Në rastin kur kemi shenjat klinike, rrufë, dhimbje kokë, grricje fyti, diarre, temperaturë. Ndërkohë këto janë disa shenja që e specifikojë si një infeksion viral të zakonshëm, nuk duhet që të nënvlerësohet asnjë rast por duhet të kërkohet ndihma e mjekut të familjes”, ka thënë ajo.

Në gusht “Delta” sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë pritet të dominojë në të gjithë botën, përjashtim nuk bën as Shqipëria.

Prandaj zëvendësministrja e Shëndetësisë Eugena Tomini i bën thirrje qytetarëve të vaksinohen me dy dozat antiCovid, të mbajnë maska në mjedise të mbyllura dhe të shmangin grumbullimet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *