Dalin Pamjet e Tërmetit që Goditen Kroacinë, Ja çfarë ka Ndodhur

Lajme nga Bota


Një tërmet me magnitudë 5.2 goditi pjesën veriperëndimore të Kroacisë këtë mëngjes, me epiqendrën 12 kilometra në jugperëndim të Sisak, njoftoi Qendra Sizmologjike Mesdhetare Evropiane.


Përveç kësaj, sipas mediave të huaja, Shërbimi Sizmologjik Kroat njoftoi se pas tërmetit të fortë këtë mëngjes, zona e Petrinja u godit nga dy tërmete relativisht të fortë në një periudhë shumë të shkurtër kohe.

Dalin pamjet nga 3 tërmetet e forta që goditën Kroacinë. Tërmeti i parë pasues ndodhi në orën 7.49 të mëngjesit dhe fuqia e tij ishte 4.7 shkallë të Rihterit. Vetëm dy minuta më vonë, u regjistrua një tërmet me fuqi 4.1.

Ndërkohë që dëmtimi është i dukshëm në rrugët e Petrinja, fasadat janë plasaritur dhe pjesë të ndërtesave kanë rënë në rrugë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *