Dalin detaje të tjera rrëqethëse për tërmetin që lëkundi sot Durrësin, ka rënë në të njëjtin zonë si me atë 26 nëntorit

Lajme nga Bota


Një lëkundje si zmike u regjistrua këtë mëngjes të diele 6 dhjetor në orën 08.20. Shërbimi sizmologjik europian EMSC njofton se tërmeti përfshiu Shqipërinë dhe Malin e Zi pasi edhe pse epiqendra ishte në Shqipëri, u ndje edhe tek shteti fqinj.


Tërmeti u ndje edhe në Mal të Zi, publikohen të dhëna shtesë

Thellësia e tërmetit ishte vetëm 5 kilometra. Ai u lokalizua 27 km larg Durrësit dhe 17 km larg Laçit. Sipas sizmologëve është ndjërë në të njëjtin vend me atë të 26 nëntorit të 2019.

Raportohet se tërmeti u ndje gjerësisht në Shqipëri. Një ditë më parë u regjistruan 4 tërmete në jug të vendit, me epiqendër pranë Himarës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *